ادبیات غرب

ویلیام شکسپیر

 

ویلیام شکسپیر

سلطان شاعران و نمایشنامه نویسان، در خانواده بازرگانی در شهر زیبای استراتفورد دیده به جهان گشود. او در زادگاهش به مدرسه رفته، لاتینی و کمی یونانی آموختو گویی مدتی هم معلم بوده است. او در هجده سالگی بازنی که هشت سال از خودش بزرگتر بود، ازدواج کرد و در سال 1585عشق تئاتر او را به لندن کشاند؛ در سال 1594به گروه بازیگران "لرد چامبرلین" : که از مشهورترین گروه های تئاتری بود، پیوست؛ در سال1597 زمین وسیعی در استراتفورد خرید و در سال 1599از سهام داران تماشاخانه نوبنیاد گلوب شد که کم کم به صورت مشهورترین تئاتر درآمد. در همین تئاتر بود که شماری از مشهورترین درام های او به نمایش درآمد، و از درآمد آن ها ثروتی اندوخت.

او در سال 1592 در مقام درام نویس و بازیگری شهیر بود، نخستین آثاری که از وی به چاپ رسید، منظومه های داستانی "ونوس و آدونیس" بود.

نخستین تراژدی او "رومئو و ژولیت" است که طرح داستان آن عشقی ناب و غم انگیز را بازگو می کند و در سراسر جهان مشهور است؛ در این تراژدی، مرگ دو عاشق که از دو خانوادۀدشمن هستند، تنها راه گریز از موقعیت یأس آور آنهاست.

نخستین کمدی او "کمدی اشتباهات" می باشد که طرح این نمایشنامه بر محور شباهت عجیب دو پسر دو قلو با دو خدمت کار دو قلوی آن ها، و اشتباهات  ناشی از این دو شباهت دور می زند؛ درخشان ترین کمدی های او "رام کردن زن سرکش" "رویای شب نیمه تابستان" "تاجر ونیزی" "هر طور که بخواهید" "هیاهوی بسیار برای هیچ" "زنان سرخوش ویندزور"و "شب دوازدهم" است.

دورۀ آفرینش تراژدی های بزرگ او با "ژولیو سزار" آغاز می شود؛ "هملت" مشهورترین نمایشنامه او و یکی از جذاب ترین تراژدی های ادبیات جهان است؛ هملت، شاهزاده دانمارک، پس از مرگ پدر تاج دارش گرفتاری نوعی مالیخولیا می شود؛ گمان او این است که عمویش  با مادر او ازدواج کردهو قاتل پدرش است. شبح پدر نیز بر وی ظاهر می شود و عمویش را قاتل خود معرفی می کند. هملت به فکر انتقام می افتد، اما در اندیشه فرو می رود و به تردید می رسد؛ او بسیار فکر می کند اما نمی تواند کاری انجام دهد؛ زیبایی و شکوه نمایشنامه نیز در طبیعت غریب و اندیشمندانه او نهفته است که بیشتر خلق و خوی فلسفی و چون و چرا کننده دارد تا شور، تحرک و فعالیت.

"اتللوا" مثل تراژدی هملت، کاوشی ژرف در روح انسانی است. این نمایشنامه، داستان اتللوا فرمانده دلاور ونیز را نشان می دهد که به همسر زیبای خود شک می کند و او را می کشد؛ اما بعد به اشتباه خود نسبت به همسرش اعتراف می کند و خود را می کشد. حرف های او نشان دهنده عشق فراوان او به همسرش بود که او را به شک و تردید کشانده بود.

شکسپیر در درام"لیرشاه"، که عده ای آن را بزرگ ترین تراژدی می دانند، به ژرفنای روح بشر دست می یابد. لیر، شاه پیر و خسته بریتاینا، که شیفته چاپلوسی است، قلمرو حکومتش را به دو دختر شرور و متملق خویش می بخشد و همین دو دختر او را از وطن و کاشانه اش بیرون می رانند.

"مکبث" کوتاه ترین نمایشنامه اوست، و مطالعه ای است ژرف پیرامون ترس؛ شخصیت اصلی درام، مکبث است که سه ساحره مرموز پیشگویی کرده اند که در آینده شاه اسکاتلند خواهد شد و مکبث تصمیم می گیرد تا به یاری سرنوشت به سلطنت دست یابد؛ او و همسرش پادشاه را می کشد، اما رنگ خون به هیچ وجه از دستان خود و زنش زایل نمی شود و سرانجام همین خون گریبان هر دو را می گیرد.

 

"آنتونی و کلئوپاترا" تراژدی برجسته دیگر او بر محور عشق آنتونی سردار رومی و کلئوپاترا ملکه مصر می گردد.

از دیگر شاهکارهای او دو کمدی رمانتیک و گیرای "داستان زمستان" و "طوفان" می باشد که درواقع آخرین کار او بود.

شکسپیر با 38 نمایشنامه ای که در پرتو نبوغ شگفت آور خویش نگاشته، در مقام بزرگ ترین درام نویس جهان شهرتی ابدی یافته است؛ افزون براین اشعار گرم و پر احساس درام هایش، در شمار زیباترین سروده های زبان انگلیسی شناخته می شود؛ او یکی از بزرگترین شاعران غنائی است."غزلیات" او که شامل 154 غزل است از زیباترین غزلیات جهان به شمار می آید؛ ویژگی عمده این غزلیات، که نمایانگر ذوق معجزه آسای شکسپیر در موسیقی است، قدرت بیان اندیشه های ناب با احساس لطیف و عمیق همدردی است؛ او سیمای کامل انسان گرایی است، همدردی عمیقش با انسانیت، وی را تا کنه روح انسان ها و درا مهایش پیش برده، استعداد بی نظیرش در شعر، زنان و مردان نمایشنامه هایش را جاودانگی بخشیده است.

 

 

گرداورنده:غسق عبیدی

نوشتن دیدگاه

لطفا نظرات را کوتاه بنویسید و از الفاظ مناسب استفاده کنید تا امکان انتشار آن را داشته باشیم و یا مجبور به حذف آن نشویم
با تشکر


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید