اخبار فرهنگی و هنری

چاپ نخستین شماره مجله تخصصی شعر

خبرگزاری فارس: نخستین شماره مجله تخصصی شعر به چاپ رسید

به گزارش خبرگزاری فارس، مجله تخصصی شعر در شمارگان 2500 نسخه توسط حوزه هنری و با مدیر مسئولی «محسن مومنی شریف» به چاپ رسید.

«علیرضا قزوه» سردبیر این نشریه و «محمدجواد آسمان» دبیر تحریریه آن است. شخصیت‌هایی همچون «سعید بیابانکی»، «موسی بیدج»، «محمود حبیبی کسبی»، «علی داودی»، «محمدکاظم کاظمی»، «یوسفعلی میرشکاک»، «محسن کریمی راهجردی»، «فاضل نظری»، «مهدی مظفری ساوجی» هیات علمی این مجله را تشکیل می‌دهند.

علیرضا قزوه مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری یادداشتی در صفحه 9 مجله شعر به نگارش درآورده است. در بخشی از این یادداشت آمده است: «به زعم من، شعر فارسی در دوران انقلاب اسلامی، یکی از درخشان ترین دوره‌های خود را سپری می کند. این سخن، گزافه نیست. کافی ست نگاهی به تنوع موضوعی، محتوایی و ساختاری شعر ایران در سی و اندی سال پیش بیندازیم تا حقانیت این مدعا در ذهن  و نظرمان روشن شود. شعر دوران انقلاب اسلامی با خشم و خروش دوران مبارزات پیش از پیروزی انقلاب، رنگ و جلا گرفت، با شمیم آزادی عطر آگین شد، با عرفان و حماسه و معرفت سال‌های دفاع مقدس، روح یافت، همراه با بازسازی زیربنایی کشور در سال‌های پس از جنگ، در زیر ساخت‌های خود بازنگری کرد و نگاهی نو به فرم و ساختار خود انداخت و با شاکله‌ای تحول یافته، هویت خود را تثبیت کرد و به رسمیت شناساند. شعر دوران انقلاب اسلامی در همه این سال‌ها با مردم و برای مردم بود، مردم را رشد داد ولی هیچ وقت سطحی نشد.»

بخش دیگر این مجله با عنوان "گپ" ارائه شده است. در این بخش مصاحبه‌هایی با شخصیت‌هایی همچون هادی سعیدی کیاسری پایه‌گذار و نخستین سردبیر مجله شعر، مرتضی امیری اسفندقه شاعر، سید ابوطالب مظفری شاعر افغان مشاهده می‌شود.

در بخش لوح مجله شعر نیز مقاله‌ای از «موسی بیدج» در معرفی «محمد الماغوط» شاعر و نویسنده جهان عرب منتشر شده است.

پرونده این شماره مجله شعر به مرحوم «محمد قهرمان» اختصاص دارد. این پرونده شامل بیانات مقام معظم رهبری درباره این شاعر انقلاب و آیینی کشورمان، بیوگرافی و کتابشناسی شاعر، آخرین گفتگوی زنده‌یاد قهرمان با «مهدی مظفری ساوجی» و یادداشت‌هایی از دکتر «محمود فتوحی»، دکتر «محمدرضا راشد محصل»، «محمد حسین جعفریان»، «سهیل محمودی»، «مصطفی محدثی خراسانی»، «محمدجواد غفورزاده (شفق)»، «سیدعلی میرفتاح»، «محمود حبیبی کسبی»، «رضا مروارید»، «مهرداد نصرتی» می‌شود.

همچنین تازه‌ترین اشعار آیینی، اجتماعی، عاشقانه و طنز شاعران کشورمان در نخستین شماره مجله تخصصی شعر منتشر شده است.

نوشتن دیدگاه

لطفا نظرات را کوتاه بنویسید و از الفاظ مناسب استفاده کنید تا امکان انتشار آن را داشته باشیم و یا مجبور به حذف آن نشویم
با تشکر


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دیدگاه‌ها   

+1 #2 مریم اسلامبیگی 1396-01-20 17:29
درود بر شما برای ارسال شعر جهت چاپ در نشریه تخصصی شعر چه باید کرد ممنون می شم بنده رو راهنمایی بفرمایید
نقل قول کردن
+1 #1 سارا 1395-11-02 16:10
با سلام
ببخشید من درخواست کمک داشتم
چطور میشه اشعارم رو در مجلات چاپ بکنم ؟؟؟؟؟؟؟؟
ممنون میشم راهنمایی بفرمائید
نقل قول کردن