اخبار فرهنگی و هنری

دیدگاه شما در مورد ممنوعیت نمایش چهره افراد مقدس

کارگردان مجموعه‌ کلیپ‌های انیمیشنی «اولیای خدا» از ممنوعیت نمایش چهره‌ اشخاص مقدس اظهار تأسف کرد و گفت: آنچه که در ساخت «اولیا خدا» دست ما را بست و من هنوز علت آن را متوجه نمی‌شوم، اجازه ندادن برای نمایش چهره‌ اشخاص مقدس است.

احمد عربانی در گفتگو با خبرنگار سرویس تلویزیون و رادیو خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بیان کرد: من هنوز متوجه نمی‌شوم که چرا چهره‌ افراد مقدس نباید نشان داده شود، حالات و میمیک‌های صورت در یک کار تصویری خیلی مهم و تأثیرگذار است.

وی افزود: صورت، حداقل 50 درصد حالت‌ها را بیان می‌کند، در کلیپ‌های «اولیای خدا» به ما گفتند که حتما چهره‌ها باید با یک نور زرد یا سفید پوشانده شوند و ما علیرغم میل باطنی‌مان این کار را انجام دادیم.

این انیمیشن‌ساز خاطرنشان کرد: چه ایرادی دارد که چهره‌ افراد مقدس نشان داده شود و یک مقدار موهوم باشد ولی فرم صورت از بین نرود؟ این قضیه در «اولیای خدا» خیلی دست ما را بست و من حتی آثار دیگر را هم که دیدم همین‌طور بودند. نشان دادن چهره در آثار نمایشی به هیچ عنوان پذیرفته نیست و خط قرمزش خیلی قرمز است و اصلا نمی‌شود به سمتش رفت.

وی درباره اینکه چه راهکارهایی برای نشان دادن چهره‌ی ائمه ارائه می‌دهد تا از حالت کلیشه‌ای یعنی انداختن نور بر روی چهره‌ها فاصله گرفته شود؟ گفت: برای «اولیای خدا» هم تصمیم داشتم آنچه را که در ذهنم بود انجام دهم تا هم تست شود و هم از آن حالت کلیشه‌یی دربیاید. راهکار من این‌گونه بود که چهره یک مقدار باشد و یک مقدار نباشد؛ یعنی حالتی ایجاد شود که در عین اینکه صورت هست یک مقدار مشخص نباشد و به عبارتی فقط وضوح کامل نداشته باشد.

او ادامه داد: می‌خواستم چهره‌ها زیبایی طراحی و حالت خاصی داشته باشند و با نرم‌افزار و از طریق کامپیوتر خطوط را نورانی کنیم آن هم به صورت محو و گرافیکی که بار هنری‌اش حفظ شود اما اجازه ندادند.

 

این کارگردان یکی دیگر از محدودیت‌های ساخت «اولیای خدا» را کمبود نیروی متخصص دانست و گفت: ما نیروی فانتزی‌کار زیاد داریم، اما برای کارهای رئال نیروی متخصص نداریم و انیمیشن مذهبی باید به صورت رئال باشد نه فانتزی.

عربانی در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود در پاسخ به پرسش ایسنا مبنی بر اینکه چرا در حوزه‌ی انیمیشن‌های دینی مانند آثار رئال «مختارنامه»، «امام علی (ع)» و «شب دهم» آثار فاخر و ماندگار نداریم؟ بیان کرد: یک زمانی خانم صمدی انیمیشنی درباره‌ی مسلم‌بن‌عقیل ساخت که به نظرم قوی‌ترین کاری است که در حوزه انیمیشن‌های دینی ساخته شده و بعد از آن دیگر چنین چیزی ندیدم و اگر هم دیدم خیلی ضعیف بودند.

وی ادامه داد: در واقع اغلب انیمیشن‌های دینی آثار ضعیفی بودند که فقط بودجه حرامشان شده، من خودم هم ادعایی ندارم و اگر می‌دانستم معضلات دست و پاگیر و مسائلی چون نبودن طراحان درجه یک پیش رویم قرار می‌گیرد، هیچوقت نمی‌پذیرفتم که «اولیای خدا» را بسازم.

عربانی تأکید کرد: با وجود خط قرمزها و نبودن نیروهای متخصص، ساخت انیمیشن دینی عملا سخت و مشکل است و متأسفانه کارهای ضعیف ساخته می‌شود و به جای اینکه افکار مذهبی مخاطب ما را تقویت کند اثر برعکس می‌گذارد و مخاطب اصلا آن‌ها را نگاه نمی‌کند.

او همچنین درباره‌ی اینکه آیا بودجه‌ ساخت انیمیشن‌های دینی با غیردینی متفاوت است؟ عنوان کرد: قرار بود میزان بودجه برای «اولیای خدا» متفاوت باشد و من چون می‌دانستم که کار مشکل است و هزینه‌اش بیشتر از یک کار فانتزی است شرط گذاشتم که بودجه این اثر بیشتر باشد و سفارش‌دهنده‌ها نیز قبول کردند ولی متأسفانه مدیر صبا عوض شد و این اتفاق نیفتاد.

 

 

عربانی با اشاره به اینکه «اولیای خدا» اولین تجربه او در حوزه ساخت انیمیشن دینی است، خاطرنشان کرد: ساخت «اولیای خدا» اتفاقی بود چون هر کاری تخصص می‌خواهد و من کاریکاتوریست هستم علاقه‌ام بیشتر به سمت آثار فانتزی است؛ ضمن اینکه دیگر انیمیشن‌ دینی نخواهم ساخت چرا که خیلی سخت است؛ در مدت زمانی که برای ساخت این اثر صرف شد، می‌توانستیم دو کار بلند غیرمذهبی بسازیم.

عربانی در ادامه گفتگوی خود درباره‌ی کلیپ‌های «اولیای خدا» نیز توضیح داد: این کلیپ‌ها که در 13 قسمت 4 دقیقه‌ای و با تکنیک دو بعدی ساخته شده‌اند مربوط به روز ولادت و شهادت 14 معصوم است و قرار است در مناسبت‌های خاص خودش از تلویزیون پخش شود و اکنون در مرحله صداگذاری و آهنگسازی است.

همچنین عوامل تولید « اولیای خدا» به تهیه‌کنندگی از مرکز پویا نمایی صبا عبارتند از:مجری طرح: احمد عربانی،شاعر: افشین اعلا، موسیقی: پیروز ارجمند و محمود عربانی، مدیر تولید: معصومه گدازچیان، طراحان: بهنام برنجی، پژمان اسفندی،بکراند :سمیه اعزامی ، طراحان میانی: پریسا ثمربخش، فائزه حسن‌وری، اعظم ولی‌زاده، معصومه گدازچیان، قلم گیری: سولماز عبداللهی، پروین عابدی، کامپوزیت: ایراندخت اباذر نژاد، رنگ: مارال علیزاده، تدوین و خروجی: محمد درویش، صدا: محمد گهربخش.

نوشتن دیدگاه

لطفا نظرات را کوتاه بنویسید و از الفاظ مناسب استفاده کنید تا امکان انتشار آن را داشته باشیم و یا مجبور به حذف آن نشویم
با تشکر


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید