اخبار فرهنگی و هنری

همایش شمس تبریزی برگزار می‌شود

 

همایش علمی شمس تبریزی با حضور شمس و مولاناشناسان در خوی برگزار می‌شود.

 

شهریار حسن‌زاده، مدیرعامل تولیت شمس تبریزی، با اعلام این خبر اظهار کرد: این همایش با حضور جمعی از اندیشمندان، شمس و مولاناشناسان از مرکز علمی و دانشگاهی کشورمان 7 آبان‌ماه در سالن مجتمع فرهنگی هنری خوی برگزار می‌شود.

 

او افزود: در این همایش تعدادی از پژوهشگران مقالاتی را به‌صورت سخنرانی با موضوع شمس و جایگاه عرفان اسلامی در ایران اسلامی ارائه خواهند کرد.

 

مدیرعامل تولیت شمس تبریزی گفت: دکتر میرجلال‌الدین کزازی ادیب و محقق برجسته کشورمان هم میهمان ویژه این همایش خواهد بود. این محقق، شمس و مولاناپژوه درباره ابعاد شخصیتی و ارتباط معنوی شمس و مولانا و ضرورت پاسداست مفاخر ملی سخنرانی خواهد کرد.

 

حسن‌زاده گفت: برپایی نمایشگاهی از آثار هنرمندان برجسته خوشنویسی استان و شهرستان خوی با مضامین عرفان اسلامی و قرآنی از دیگر برنامه‌های این همایش خواهد بود.

 

مدیرعامل تولیت شمس تبریزی با اشاره به برنامه‌های تولیت در طول سال گفت: در نشستی که با کارشناسان و استادان دانشگاه داشته‌ایم، درنظر داریم هر سال یک همایش بین‌المللی با فراخوان مقاله و چهار سخنرانی علمی در حوزه ادب وعرفان و تجلیل از خادمان شمس و همچنین نمایشگاه‌هایی در این حوزه برگزار کنیم.

 

حسن‌زاده افزود: هیأت امنای این تولیت با عضویت استاندار آذربایجان غربی، امام جمعه، نماینده مردم خوی در مجلس و فرماندار این شهرستان و جمعی از فرهیختگان و پژوهشگران شکل گرفته و این مجموعه مردم‌نهاد فعالیت خود را آغاز کرده است.

 

او شناساندن شمس تبریزی بزرگ‌مرد عرصه عرفان اسلامی به کشورهای همسایه و ثبت معنوی این عارف بنام ایران اسلامی را از دیگر برنامه‌های این تولیت عنوان کرد و خواستار حمایت گروه‌ها و نهادهای فرهنگی از این تولیت شد.

 

دکتر حسن‌زاده ادامه داد: ایجاد کتابخانه تخصصی عرفان و دفتر مطالعات عرفانی و تبدیل شدن شهرستان خوی به قطب علمی در این زمینه، برگزاری نشست‎های تخصصی و جشنواره‎های سراسری ملی و حتا بین‎المللی، ایجاد یک دبیرخانه دائمی و سایت اطلاع‎رسانی در حوزه شمس تبریزی و عرفان را در اولویت کاری خود داریم.

 

فرماندار خوی نیز آغاز به‌کار تولیت شمس تبریزی در خوی را فرصت بسیار مناسبی برای تقویت ارتباط فرهنگی با سایر کشورها و رشد و توسعه عرفان ناب ایرانی اسلامی دانست.

 

غلامحسین عماری اظهار کرد: با توجه به اهمیت و ارزش وجود آرامگاه شمس تبریزی در خوی، لازم است به خود شمس بیشتر پرداخته شود و با برگزاری برنامه‌های هنری، فرهنگی موجب مطرح شدن شهرستان خوی شویم.

 

او از مسؤولان فرهنگی و هنرمندان خوی خواست در شناساندن آرامگاه این عارف بزرگ دریغ نورزند و با کمک به بازسازی مزار شمس تبریزی پاسخ‌گوی شیفتگان عرفان اسلامی و ایرانی باشند.

 

مزار شمس تبریزی در محله امام‌زاده شهر خوی واقع است و جزو آثار ثبت‌شده در فهرست ملی کشور است.

منبع : ایسنا

 

 

 

نوشتن دیدگاه

لطفا نظرات را کوتاه بنویسید و از الفاظ مناسب استفاده کنید تا امکان انتشار آن را داشته باشیم و یا مجبور به حذف آن نشویم
با تشکر


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید