اخبار فرهنگی و هنری

«خبرهای خوب از ایران» در ژنو

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

«خبرهای خوب از ایران» (Good News From Iran) عنوان نمایشگاهی‌ است از هنرمندان ایرانی که 11 آبان سال جاری (2 نوامبر 2013) در ژنو گشایش خواهد یافت.

 

امیر فرهاد در همکاری با پروژه‌ی انجوی- باربه و گالری آلمانی پاژس این آثار را گردآوری کرده است.

فرهاد کیوریتور نمایشگاه در این خصوص می‌گوید: متأسفانه استریوتایپ ایرانِ خشمگین و غم‌زده، طی یک دهه‌ی اخیر، به گفتمان غالب هنر ایرانی بدل شده و بدنه‌ی اصلی هنر ایران، تابع چنین ژستی ظاهر می‌شود.

سعی شده تا در نمایش «خبرهای خوب از ایران» خلاف‌ عادت چنین رویه‌ای حرکت کنم. بنابراین به جای کاراکترهای همیشگی نمایش‌های ایرانی، سمت چهره‌های در حال ظهور و کاتینگ ایج(بروز) آرتیست‌ها رفته‌ایم و از مناظر عادت‌شده‌ی سیاسی – اجتماعی و دکوراتیو، پرهیز کرده‌ام؛ و خوشبختانه همکارم، خانم انجوی، نیز به دنبال فرازش چنین هنری بود.

 

در این نمایش دوهفته‌ای، طراحی – نقاشی‌هایی از پورنگ پیرعطایی، محمد پیریایی، الناز جوانی، اشکان صانعی، مریم حسینی، حبیب فرج‌آبادی، ساله شریفی، نگار فدایی، ملودی هژبرسادات و عکس‌های ستاره سنجری و آیدا علیزاده روی دیوار خواهد رفت.

 

مژگان انجوی درباره‌ی این مجموعه می‌گوید: پروسه‌ی شکل‌گیری این نمایشگاه از یک سال پیش آغاز شد و خوشحالم از این که، در این روزها که تصویر ایران در فضای بین‌المللی درحال تغییر است، میزبان این رخداد هستیم و چهره‌ی جدیدی از فرهنگ ایرانی را پیش روی مخاطب اروپایی قرار می‌دهیم.

 

بنا بر این گزارش، تلویزیون ملی سوییس مقدمات فیلم‌برداری و ساخت فیلمی درباره‌ی چشم‌انداز هنر معاصر ایران را همزمان با شکل‌گیری این نمایشگاه در تهران آغاز کرده و مراحل بعدی آن را در زمان گشایش و برگزاری نمایشگاه در ژنو ادامه خواهد داد.

 

آنا گوسن‌رایتر کارگردان این فیلم معتقد است، با توجه به ابعاد ناشناخته‌ی هنر ایران این فیلم و این نمایشگاه می‌تواند تلقی رایج از فرهنگ ایرانی را برای بیننده‌اش تغییر دهد.

 

طراحی گرافیک نمایشگاه توسط هما دلورای از طراحان نسل‌های متأخر گرافیک ایران انجام شده است.

 

منبع : ایسنا

نوشتن دیدگاه

لطفا نظرات را کوتاه بنویسید و از الفاظ مناسب استفاده کنید تا امکان انتشار آن را داشته باشیم و یا مجبور به حذف آن نشویم
با تشکر


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید