اخبار موسسه

گزارشی از نشست نخست انجمن نقد فیلم

نشست این هفته انجمن نقد فیلم، که همه هفته روزهای سه شنبه از شش تا هشت عصر در محل موسسه فرهنگی اقالیم احساس برگزار می شود در هفته گذشته (1394/7/14) به نقد فیلم «دیگران» اثر کارگردان اسپانیایی الخاندرو آمنابار اختصاص داشت.

خلاصه فیلم

زنی پریشان همراه دو فرزند دختر و پسرش،در خانه ای ویلایی زندگی می کنند. فرزندان زن دچار مشکلات و در هم گشتگی های روانی وجسمی هستند (ازپرتوی نور خورشید آزرده می شوند) مادر بچه ها بسیار مذهبی و مقید است.با فرزندانش درباره مقدسات و محرمات صحبت می کند. سه خدمتکار به خانه زن می آیند. اتفاقات دلهره آوری در خانه پیش آمد می کنند. زن به وجود نیروهایی اهریمنی پی می برد. پیش آمدها بر گمان و باور زن می افزایند. در روند داستان آگاه می شویم که خدمتکاران مرده اند! وحشت وجود زن و فرزندانش را لبریز می کند! بعد از کشمکش هایی هویدا می شود که زن و فرزندانش و همسرش که از جنگ بازگشته بود؛ ارواحی بیش نیستند!! افرادی در خانه نشسته اند و راجع به رهن و اجاره خانه صحبت می کنند! آنها همان دیگران هستند.

فیلم دیگران (The others) ساخته سال 2001 است. این فیلم در گونه (ژانر) وحشت است. قصد ورود به درون مایه و مفاهیم اعتقادی فیلم را نداریم. چرا که در این موضوع سخن به درازا و جنجال می کشد! سینما عبارت است از صنعت و هنر. اولویت صحبت و نقد فیلم،شامل ساختار و فرم این هنر صنعتی می شود. قصه و فیلمنامه در یک الگوی کاملا دراماتیک قرار دارند. روایت و روند داستان کاملا سر به مهر و گمراه کننده است. حتی حرفه ای ترین بینندگان فیلم هم نمی توانند حقیقت ماجرا را حدس بزنند (کاری که بین برخی بینندگان تخصصی فیلم مرسوم است) فیلم دارای کارگردانی فوق العاده ای است. نورپردازی فیلم عالی و در خدمت کامل فضای داستان است. دانش سازنده فیلم )الخاندرو آمنابار) درباره نور و سایه ستودنی ست. سینمای وحشت از عواملی چند تشکیل می شود. انواری ضعیف و رو به تاریکی، پیش آمدی ناگهان (صدا و ملاقات و برخوردی ناگهانی) تعلیقات کوتاه و بلند و... در این فیلم توالی تعلیقات کوتاه و بلند، مخاطب را کاملا درگیر و مشوش می کند. زمان متفاوت صحنه های معلق (مثلا ازشنیدن صدا تا آگاه شدن از علت آن) و دفعات این گونه صحنه ها، تاثیر ژرفی بر روان انسان می گذارد. این شیوه به صورت تکنیکی قوی در سینمای وحشت و دلهره اجرا می شود. بازی منحصر به فرد نیکول کیدمن بی نیاز از توصیف است. وحشت در تمام وجود بازیگر دیده و درک می شود.تامل در بازی نیکول کیدمن، برای علاقه مندان بازیگری بسیار مفید و آموزنده است. طراحی صحنه و لباس فیلم عالی است؛ ریتم یا ضرباهنگ فیلم (تدوین) جذاب و گیرا است و صحنه به صحنه بیننده را به دنبال خود می برد. مفاهیم نمادین فیلم بسیار غنی هستند (مانند جنگل مه آلود که نشانی از جهان پر رمز و مبهم ما است).

دربخش دوم جلسه به صحبت و گفتگو درباره فن و هنر تدوین پرداختیم.

بخش سوم جلسه خوانش و تحلیل کتاب نمایش در ایران (نوشته استاد بهرام بیضائی) بود. کنفرانس فشرده مطالب توسط آقای امین ساقیان اجرا شد.

محمدحسین وحید

نوشتن دیدگاه

لطفا نظرات را کوتاه بنویسید و از الفاظ مناسب استفاده کنید تا امکان انتشار آن را داشته باشیم و یا مجبور به حذف آن نشویم
با تشکر


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید