گلچین

داستان

داستان 6

 

 

ادبیات داستانی

آمنه خدیوی

شب آرزوهای گره خورده

- حاج اسد تو رو خدا اینقدر ما رو عذاب نده. به اصطلاح شما و حسن رفیق بودین، نون و نمک هم و خوردین. اینجوریه دیگه، آره اینجوری بعد از مرگش برای بچه هاش پدری کردی، دستت درد نکنه.

- ببین آبجی من نه رفیق می شناسم، نه نون و نمک، نه یتیم نوازی. من وقتی می تونم یتیم نوازی کنم که آسیه رو به عقد من دربیاری وگرنه همین که گفتم... . کجای دنیا نوشته ما عید به عید از شیر مرغ تا جون آدمیزاد برای یک یک بچه هات عیدی بیاریم. آخه یکی دوتا که نیستند. بهت می گم آسیه رو بده به من نه دیگه سود پولا رو می خوام نه می خواد خونه رو خالی کنی؛ نوکرتم هستم. عید به عید چیه، هر روز رو واسه بچه هات عید می کنم. ... حالا آبجی دفعۀ دیگه با آژان بیام یا با عاقد... .

داستان 5

 

ادبیات داستانی

لیلا شوهانی

تلخند

توی مغازۀ قصابی بودم که یه پیرزن آمد؛ یه گوشه ایستاد و یه آقای خوش ­تیپ هم وارد شد و گفت: «علی آقا قربون دستت، پنج کیلو فیلۀ گوساله بکش، عجله دارم». آقای قصاب شروع کرد به بریدن فیله و اضافه ­هاشو جدا می­ کرد. همین­ جوری که داشت کارشو انجام می داد، رو کرد به پیرزن و گفت: «چی می­ خوای مادر؟». پیرزن آمد جلو و یک پانصد تومانه مچاله گذاشت تو ترازو و گفت: «همینو گوشت بده مادر». قصاب یه نگاهی به پانصد تومانی کرد و گفت: «پانصد تومان فقط آشغال گوشت می شه، بدم؟!». پیرزن کمی فکر کرد و گفت: «بده».

داستان 4

چشم های خیس

چنگ می اندازد به تشک و خودش را به کنار تخت می کشاند. ورم پاهایش بیشتر شده است. رگ های سبز برجسته در سراسر ساق و غوزک پایش ریشه دوانده است. صدای خر خر تخت مجاور بلند می شود. به زوزه بیشتر شبیه است.

دو تا چشم براق در آن جنگل وحشی. چشم ها که بسته می شد زوزه های بی امانش شروع می شد. هر لحظه صدای زوزه نزدیک تر می شد. با وزش باد همه چیز جا عوض می کرد. سایه شاخه های درختان زیر نور مهتاب شب، ابرهای سیاه بارور، دو چشم روشن، زوزه، زوزه، زوزه.

داستان 3

 

 

_پس از پنج ساعت سکوت / رجب ملکی

 

آیا این درست است که چشم ها حقیقت را فاش می کنند؟

پیرمرد آرشه ای را که بدست گرفته بود همراه برگه های طراحی اش کنار گذاشت

و سیگاری آتش زد. بوی گوگرد بلافاصله در واگن پیچید.

دختر جوانی که آنطرف تر کتاب می خواند سرفه ای کرد و خواست بگوید تا پیرمرد

سیگارش را خاموش کند. اما چین پیشانی اش را بیشتر کرد و در میان صفحات

کتاب گم شد. قطار وقتی به سر پیچ ها می رسید از سرعتش می کاست ولی

با این وجود تمام واگن ها به لرزه می افتاد.

داستان 2

حساب بهشت

                                                                                                    حجت حاتمی

وقتی داشت دانه­های تسبیح را یکی یکی از روی زمین جمع می­کرد، نزدیک بود ماشین زیرش بگیرد.صدای بوق،ريال فریاد راننده، هر دو کم­کم دور شد.

چند دانه­ی پلاستیکی فیروزه­ای رنگ را از میان گِلهای سرد کنار جاده جمع کرد. نگاهش روی آسفالت، به دنبال دانه­های غلطان می­دوید. سر می­چرخاند و

مقالات دیگر...

  1. داستان1